BİR SABAH KENDİNİZİ KÂBE’Yİ İZLERKEN BULUN İNŞALLAH

UMRE İÇİN TAVSİYELER

Yazıma başlamadan önce şunu tavsiye ediyorum;

Daha önce umreye gitmediyseniz şuan okumayı bırakın ve hemen bir umre turuna yazılın.

Her Müslümanın ömrü hayatında en azından bir kez görmesi gereken bir yer.

Bir kez gittik den sonra inanın hep gitmek isteyeceksiniz, bir parçanız orada kalacak.

DSC_0393.JPG
Öncelikle umre yapmak nedir? Nasıl yapılır? Umre farz mıdır? Soruları için buraya tıklayarak 
Umre ile ilgili ayet ve hadisler için; linklere tıklayarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Umre ile ilgili tavsiyelerimize gelecek olursak;

         Umre farz olan bir ibadet değildir lakin hac yapacak durumu olmayan Müslümanlar için güzel bir imkândır, o toprakları görmek hayatınızı daha anlamlı kılacaktır.

Yaşım 29 şükürler olsun Rabbim nasip etti ve gittik o mübarek yerlere, inanın bıraksalar bir saniye beklemem yine giderim koşa koşa giderim, ayaklarım kanasa derim parça parça olsa da giderim. Varınca Ravzâ’nın kapısına hah işte! ne acı kalır ne hüzün ne de yorgunluk. Gidince Mekke’ye Kâbe’yi görünce hayran kalıyor insan, varınca Ravza’ya aşık oluyor insan.

“Sen ol da ister yar ol, ister yara; lütfun da başım üstüne, kahrın da”

 

DSC_0695.JPG

Anlatıyorsun böyle lakin kolay mı gitmek?

Anlatayım; telefonumu değiştirmek için para biriktiriyordum eski de değildi telefonum arızalı da değildi ama yenisi çıkmış almasam olur mu? Olmaz tabi bende almalıyım dedim ve para biriktirmeye başladım, alacağım telefonun 5000-6000 TL arasında bir fiyatı var ben 3-4 ay biriktirdim paramı kenara koydum ilk fırsatta alacağım. Bir söz vardır ya “Kul plan yaparken kader gülermiş” bizimkisi de o hesap, biz telefon almak için para biriktirdiğimizi zannederken umre için para biriktiriyormuşuz meğer. Bir gece aklıma umre fiyatlarına bakmak geldi bir de ne göreyim bizim telefon parasına umreye gidiliyor, elimdeki telefona baktım bu daha beni uzun süre götürür ben umreye gidiyorum dedim =)

Bizim umreye gidişimiz böyle başladı, çok istiyordum hep dua ediyordum gitmek için ama hayat telaşı insanı yoruyor ve unutturuyor. Umre için olsa o parayı biriktiremezdim belki ama Rabbim bizi telefon için para biriktirip umreye gönderdi. Rabbim isteyen gönlünden geçiren herkese nasip etsin inşallah.

Genç kardeşim özellikle sana sesleniyorum, bir akıllı telefon parasına umre yapmak mümkün genç yaşta ne işim var deme daha çok erken yapacak işlerim var diyerek erteleme, tatile gider gibi görmediğin bir diyarı ziyarete gider gibi git inan pişman olmayacaksın.

O toprakları görmek Resulün (S.A.V.)’in ayak bastığı yerleri görmek tarifi zor hadiseler, imkânı olmayanlar o toprakları görmenin hasretiyle yanıp tutuşur, imkânı olanlar da dünya telaşına kapılıp sürekli erteler, hele bir şunu da atlatayım da gideriz inşallah der gidemez. Lakin biliniz zaman çok çabuk geçiyor,  yarından habersiz yaşıyoruz artık erteleme.

*Umre için Diyanet İşleri Başkanlığının umre turlarını veya diğer firmaların umre turlarını tercih edebillirsiniz.

(Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği umre turlarını tavsiye ediyorum)

Neden Diyanet İşleri Başkanlığını tercih edeyim?

Çünkü devlet güvencesi altındasınız, farklı bir ülkeye gidiyorsunuz ve başınıza neyin geleceğini bilmiyorsunuz, arkanızda devletin güvencesini hissetmek adına diyanet turlarını tercih etmenin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Memleketinizden kilometrelerce uzakta olacaksınız ve inanın birçok sıkıntıyla karşılaşacaksınız, derdinizi anlatacak bir devlet yetkilisi olması devletin imkânlarını sizler için seferber eden tecrübeli hocaların olması çok daha güvenli ve huzurlu ibadet etmenizi sağlayacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın umre turlarından birini seçmeye karar verirseniz dikkat etmeniz gereken ilk şey Grup Hocası seçimidir. Grup hocaları sizinle ilgilenen gittiğiniz her yere sizin başınızda gelen ve size rehberlik eden hocalardır.

Umre için kayıt olurken müftülük çalışanları size “Tercih ettiğiniz bir hoca var mı?” diye soracaktır, kesinlikle kayıt yaptırmadan önce çevrenizde daha önce umreye giden ve hocasından memnun kaldığını söyleyen eşiniz, dostunuz veya komşunuzdan bir hoca tavsiyesi alın. Grup hocası tercih etmediğiniz takdirde, sizin gibi hoca tercihi yapmayan kişilerle bir grup oluşturularak diyanetin belirlemiş olduğu bir hoca ile umrenizi yaparsınız.  İlk defa umre yapıyor iseniz, emin olduğunuz bir hocayı tercih etmeniz çok daha güzel umre yapmanızı sağlayacaktır.

(Yapmanız gereken diğer hususları “pasaport, yurt dışı harcı vb”. müftülük çalışanları veya tur yetkilileri sizlere anlatacaktır)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s